czwartek, 4 maja 2017

3 proste sposoby na zdobienie overlockiem.

Łączenie, zszywanie, zaobrębianie - to funkcje, które są znane każdemu szczęśliwemu posiadaczowi overlocka. Uprzejmie upraszam  - nie ograniczajmy szwów overa wyłącznie do lewej strony naszych ubrań. Na prawej stronie mogą się prezentować równie wyśmienicie! W tym krótkim poście pokażę Wam jak wykorzystać funkcje overlocka do zdobienia. Gotowi?


Wszystkie prezentowane przeze mnie sposoby na zdobienie overlockiem wykonałam maszyną Brother 2104D z użyciem stopki uniwersalnej. Aby poznać wszystkie funkcje i możliwości Braciszka odsyłam Was do mojej skromnej notki dostęnej - TU TU TU!


Mereżka i ścieg trzy lub czteronitkowy.

Mereżka jest gęstym ściegiem rolującym, który nadaje się do wykończenia modnych w tym sezonie falban oraz lekkich i lejących się tkanin. Aby ustawić ścieg rolujący w overloku wyjmujemy lewą igłę, a pokrętła szerokości ściegu  i długości ściegu ustawiamy na wartość R. Szyjemy z nożem lub bez niego wzdłuż krawędzi tkaniny. O wiele lepszy efekt uzyskuje się bez użycia noża, wymaga to jednak większej precyzji. Naprężenia wszystkich nici ustawiam na 5 (zdjęcie poniżej - po prawej). By uzyskać pofalowany efekt pokrętło regulacji mechanizmu różnicowego można ustawić na wartość większą niż 1. Materiał będzie się rozciągał pod stopką podczas szycia (zdjęcie poniżej - po lewej).
Ścieg trzy lub czteronitkowy jak powszechnie wiadomo służy do zszywania i zabezpieczania materiałów. Ale hej! Zabezpieczone w ten sposób krawędzie mogą być świetnym surowym wykończeniem ubrań. Można się tu bawić w ustawiania odpowiedniej szerokości i długości ściegu, by pasował do materiału i naszego pomysłu. Kto z Was widział właśnie tak wykończone kardigany i płaszcze w sieciówkach? Łapka w górę! Czasami mniej znaczy więcej.

(Moja wersja podobnego wdzianka jest o TU)
Flatlock

Flatlockiem nazywamy ścieg płaski. Przy jego pomocy można efektownie wykończyć rękawy i krawędzie t-shirtów i innych ubrań szytych z cienkich dzianin. Założę się, że macie co najmniej jeden sklepowy element garderoby wykończony flatlockiem i co najmniej raz zastanawialiście się czy w domowym zaciszu da się uzyskać taki efekt. Otóż da się!
Jak to zrobić? Najlepszy rezultat uzyskuje się szyjąc trzema nićmi. Należy wyjąć jedną z igieł, a naprężenie nitki igłowej ustawić na wartość 1 lub 0. Naprężenie nici chwytaczy pozostaje takie, jak przy standardowym ściegu. U mnie są to wartości 5 lub 4.
Iluzja ściegu drabinkowego.

To, że zwykły ścieg trzy lub czteronitkowy może stanowić oryginalne wykończenie ubrań, już wiemy. Idźmy krok dalej. By stworzyć iluzję tego, że mamy coverlocka, należy krawędzie jednego materiału wykończyć overlockiem, a następnie naszyć go na drugi ściegiem prostym na maszynie wielofunkcyjnej. Kluczem do osiągnięcia takiego efektu jest to, by nici szwu overlockowego były w kontrastującym kolorze do tkaniny, a nic ściegu prostego w kolorze materiału wierzchniego i Voila!

Mam nadzieję, że moje 3 proste tipy na dekoracyjne użycie ściegów overlocka przypadną Wam do gustu. Zaznaczam, że możliwości użycia tej maszyny do ozdabiania jest o wiele więcej, niektóre z nich wymagają jednak użycia specjalistycznych stopek, np. do wszywania koralików, do marszczenia itp. Jak zdarta płyta będę wciąż powtarzać, że efekt zależy wyłącznie od Waszej kreatywności. Czas wygonić rutynę z naszych pracowni i odmienić ulubione, wielokrotnie szyte modele ubrań.

Wasze możliwości są praktycznie nieograniczone!

________________________________________________________

Jeśli chcesz być na bieżąco z każdym nowym wpisem na blogu zapisz się do powiadomienia e-mail! Link na pasku bocznym →
Nowe artykułu będą trafiały wprost do Twojej skrzynki! 

Nie zapomnij też polubić pastelovenitki na Facebooku i obserwować na Instagramie! Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Piszę dla Ciebie, więc będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w formie komentarza.

    /    t

Instagram